czwartek, 10 maja 2012

J. Kolesow, Podstawy Tarota„Człowiek zaczął szukać wiele tysięcy lat temu odpowiedzi na pytanie, co z nim będzie się działo. Obserwował gwiazdy, wróżył z lotu ptaka, analizował układy patyczków, monet, herbacianych liści, kości do gry, wnętrzności zwierząt... I faktycznie otrzymywał odpowiedzi”1.
Tarot od zawsze budził kontrowersje. Uważany za jedno z najbardziej popularnych narzędzi do poznania tajemnic przyszłości, stał się nieodzownym elementem wyposażenia każdej wróżki. Wielu z nas szuka w nim porady i pocieszenia. Skąd w zwykłej talii kart taka magiczna moc? Czy Tarot zawsze służył odgadywaniu zamierzeń losu? Co powoduje, że mimo tak długiej tradycji nadal fascynuje? 

Jewgienij Kolesow, znany parapycholog, w „Podstawach Tarota” wprowadza nas w magiczny świat tych niezwykłych kart. Jest to doskonała pozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Tarotem. W przystępny i zwięzły sposób przekazuje najważniejsze informacje, pozwala w szybki sposób zaznajomić się z jego tajnikami.

Krótki rys historyczny przenosi nas aż do starożytnego Egiptu, gdzie, w myśl jednej z teorii, początku Tarota można szukać wśród świątynnych malowideł. Stamtąd, rozprzestrzeniony na tereny Grecji i Rzymu, stopniowo zyskiwał popularność, by co kilka stuleci pojawić się niespodziewanie na królewskim dworze, czy w tajemnych kręgach. Część wstępna pozwala nam zapoznać się z formalną budową talii, znaczeniem Małych i Wielkich Arkanów, związkami z astrologią.

Podręcznik Kolesowa jest jednak przede wszystkim praktycznym materiałem, w oparciu o który można samemu rozpocząć używanie Tarota. Stąd, nie zabrakło tu rozdziałów o teorii i praktyce wróżenia, technikach zabezpieczeń, czy relacjach z klientami. Na uwagę zasługuje bogato opracowana symbolika poszczególnych kart, której znajomość jest niezbędna do prawidłowej interpretacji rozkładów. Szczególnie interesująco przedstawia się opis kart Major Arkana, gdzie oprócz zarysu historycznego i przedstawienia, jak zmieniał się wygląd karty, mamy także jej uniwersalną symbolikę oraz sens karty, zależny od konkretnej pozycji i rozkładu talii. Całość zdobią ilustracje poszczególnych kart z popularnej talii Ridera White'a. Nie zabrakło oczywiście interpretacji kart Arkanów Mniejszych. Pasjonatów wróżenia zachwyci na pewno fakt przedstawienia, oprócz interpretacji współczesnych, także starszego systemu Etteili.

Sporą część pozycji zajmuje opis poszczególnych rozkładów karcianych, z zaznaczeniem kiedy, po co i w jaki sposób wykładać karty, by poznać interesujące nas informacje. Wśród nich znajdziemy te najbardziej popularne: Krzyż celtycki, czy Dwanaście domów, ale także te zapomniane: wróżby rosyjskie, czy Układ Etteili.

Zainteresowani astrologią znajdą tu również aneks z tabelami i wykresami zależności Tarota i Zodiaku.

„Podstawy Tarota” to pozycja, od której warto zaznajamiać się z możliwościami tych niezwykłych kart. Napisana jest prostym językiem, wiedza w niej zawarta jest praktyczna i wystarczająca, by rozpocząć samodzielną pracę z Tarotem. Choć momentami wątpliwości może budzić tłumaczenie z oryginału, któremu zdarzają się zgrzyty stylistyczne, nie przeszkadza to w odbiorze książki.

Jest to przede wszystkim podręcznik, krok po kroku pokazujący od czego zacząć znajomość z talią. Polecam amatorom, którzy chcieliby poznać siebie poprzez Tarota, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać. Kolesow w „Podstawach Tarota” zawarł minimum, które każdy szanujący się tarocista znać powinien, by sprawnie poruszać się w tajnikach magicznych znaków i wielowiekowych odniesień.
Za książkę dziękuję wydawnictwu:
1J. Kolesow, Podstawy Tarota, Białystok, 2009

3 komentarze:

  1. Czuję się zachęcona do przeczytania tej pozycji ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Nie, chociaż kiedyś kto wie, lubię takie "dziwactwa" ;)

      Usuń