poniedziałek, 28 maja 2012

Fiszki Starter - Język hiszpański


Jak wiedzą wszyscy uczący się języków obcych, jedynie żmudne powtórki gwarantują trwałe przyswojenie wiedzy. Kucie słówek i reguł gramatycznych, nie musi być jednak wcale nudne, jeśli mamy do swojej dyspozycji cuda techniki, jakimi są fiszki, które mimo że nie są wynalazkiem wcale nowym, to w mojej prywatnej klasyfikacji rzeczy niezbędnych do nauki, plasują się na jednym z pierwszych miejsc. Nawet jeśli nie wiesz od czego zacząć naukę nowego języka, a widmo skomplikowanej gramatyki i lawiny słówek spędza ci sen z powiek, albo jeśli tak jak ja, postawiłeś na samodzielne poznawanie tajników językowych, wydawnictwo Cztery Głowy ma w zanadrzu zestaw fiszek na każdą okazję. Dla początkujących – zestaw startowy. Dziś z moim ulubionym językiem – hiszpańskim. 

Choć rynek pełen jest wydawnictw specjalizujących się w fiszkach, wydawnictwo Cztery Głowy niewątpliwie wygrywa już na poziomie samej oprawy wizualnej i drobnych udogodnień ułatwiających i uprzyjemniających użytkowanie zestawu. Oprócz 300 kartoników otrzymujemy bowiem pudełko – membox, podzielone na kolorowe przegródki, które służyć nam będzie do nauki, polegającej na przekładaniu kartoników w odpowiednie miejsca w zależności od opanowania materiału, wygodne etui do zabrania pliku fiszek ze sobą wszędzie tam, gdzie niewygodne jest użytkowanie całości, oraz (co najważniejsze!) płytę z nagraniem materiału z fiszek (85 minut w formacie audio i mp3, czytane przez native speakera!). Instrukcje skutecznego używania zestawu są napisane w sposób przystępny, a wyjątkowo opornym na pewno przypadną do gustu wizualizacje graficzne. 

Sam materiał podzielony jest na 14 lekcji, które możemy oddzielić od siebie odpowiednio wyższymi kartonikami, co sprawia, że całość prezentuje się bardzo schludnie, ale przede wszystkim jest niezwykle funkcjonalna. Zakres materiału obejmuje poziom zupełnie podstawowy. Jest odpowiedni dla wszystkich, którzy po raz pierwszy stykają się z językiem, choć może być również doskonałym powtórzeniem podstaw dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Kolejnym ułatwieniem są kartoniki z informacjami gramatycznymi (rodzaj rzeczowników, tworzenie liczby mnogiej, odmiana czasowników regularnych w 3 grupach). 

Zaopatrzeni w te wstępne informacje możemy bez przeszkód przejść do materiału pogrupowanego według tematyki (na przykład: „Kim jesteś”, ”Co robisz”, „Gdzie mieszkasz”, czy „Co to jest”). Oprócz typowego dla każdego rodzaju fiszek zestawu słówek, tradycyjnie, w języku polskim i obcym oraz przykładowego wykorzystania słówka w zdaniu, zestaw przygotowany przez wydawnictwo Cztery Głowy posiada odmianę czasowników przez osoby. Kilkukrotne powtarzanie reguł odmiany na różnych przykładach, pozwoli błyskawicznie przyswoić zasady, nauczyć się końcówek i zaimków zupełnie mimochodem. Kolejnym udogodnieniem, które prowadzi do bardziej efektywnej nauki, są informacje gramatyczne i leksykalne, tłumaczące wykorzystanie danego schematu w konkretnym zdaniu. Podkreślenia nieregularności zwracają uwagę na elementy, które po prostu trzeba znać i zapamiętać. Dzięki temu, zamiast bezmyślnie zapamiętywać konstrukcje, będziemy świadomie poznawać zasady, które możemy wykorzystać w analogicznych zdaniach. 

Sam zestaw słówek obejmuje zakres, który jest w zupełności wystarczający do rozpoczęcia nauki języka. Obejmuje słownictwo praktyczne, którego nauka pozwoli na swobodne wypowiadanie pierwszych zdań. Da również doskonałą bazę, do której możemy w przyszłości dodawać nowe słówka, poszerzać znajomość zasad gramatycznych, wzbogacać znajomość języka.

Jestem absolutnie zachwycona zestawem startowym do nauki hiszpańskiego, przygotowanym przez wydawnictwo Cztery Głowy. Zarówno forma, jak i zakres materiału pozwala na rozpoczęcie przygody z nowym językiem w atrakcyjny sposób, który na pewno ułatwi przyswojenie informacji i zachęci do dalszej nauki.


Za Fiszki Starter – Język hiszpański serdecznie dziękuję wydawnictwu:


9 komentarzy:

 1. Piękne wydanie, naprawdę :) Bardziej dla mnie angielski sie nadaje więc poszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, starter jest świetny ;) Jestem w trakcie użytkowania i jak najbardziej można go polecić ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hhaha, doskonale trafiłaś, bo właśnie zastanawiam się nad zakupem startera z hiszpańskiego ;) Tylko nie wiem czy wziąć to, czy "Hiszpański nie gryzie", obecnie jeszcze w przygotowaniu. Ciekawi mnie, czy na fiszkach przedstawione są wszystkie zasady pisowni, układania zdania i odmiany. Bo w "HNG" wszystko ma być obrazowo, rzetelnie przedstawione - jak myślisz, co będzie lepsze? ;p
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jutro u mnie powinna się pojawić recenzja Ukraiński nie gryzie, więc sobie porównasz. Fiszki mają mało gramatyki jako takiej, tylko odmiana przez osoby, liczba mnoga, czasowniki regularne, za to mają dużo fajnych konstrukcji zdań, dzięki czemu możesz od razu mówić, co seria Nie gryzie nie wiem czy zapewni :)

   Usuń
  2. O, to świetnie, dziękuję za radę ;)

   Usuń
 4. Ze starteru nigdy nie korzystałem, ale mam inne fiszki i w pełni zgadzam się z tym, że są bardzo ładnie wydane. Aż chce się uczyć :)
  Marichetti niedługo na moim blogu (http://czytelnik-ksiazki.blogspot.com/) powinna ukazać się recenzja "Hiszpański nie gryzie". Myślę, że to nastąpi w przeciągu dwóch tygodni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, nie wiedziałam, że wydali już hiszpański. Ja jak mówiłam, mam do recenzji ukraiński :)

   Usuń
  2. O, wielkie dzięki za informacje ;)

   Usuń
 5. Niedawno otrzymałam fiszki od tego wydawnictwa, lecz do nauki włoskiego i angielskiego. Ta metoda jest dla mnie najskuteczniejsza i dzięki niej poznałam wiele słówek, bez zbędnego wysiłku :)

  OdpowiedzUsuń