poniedziałek, 2 lipca 2012

Hiszpański dla średnio zaawansowanych


Dla wszystkich, którzy opanowali już podstawy języka i chcą dalej kontynuować swoją podróż w kolorowy świat hiszpańskiego, wydawnictwo Edgard przygotowało kolejny etap kursu na poziomie średnio zaawansowanym (B1-B2). Tak jak w wypadku serii Nie gryzie! przedstawiającej tajniki języka dla zupełnych laików, tak i tu możemy się spodziewać aktywnej nauki nie tylko słownictwa, ale i gramatyki, pisania, czy rozumienia ze słuchu. 

Materiał podręcznika podzielony został tematycznie na 14 działów, praktycznie określających podstawowe kategorie życia. Klasycznie znalazło się tu miejsce dla życia rodzinnego, pracy, podróży, zdrowia, sportu, kultury, przyrody, nauki, biznesu, czy edukacji. Taki dobór tematów (spotykany w każdym szanującym się podręczniku językowym, z którym miałam styczność) gwarantuje skuteczne poznanie zagadnień leksyki z każdego aspektu życia, który wymaga praktycznej znajomości charakterystycznego słownictwa. 

Każdy rozdział składa się z trzech podstawowych części: słownictwa, gramatyki i komunikacji. 

Część leksykalna rozpoczyna się od fragmentu tekstu dobranego tematycznie do danego działu oraz serii ćwiczeń utrwalających nowo poznane wyrażenia. Na końcu każdego rozdziału znajduje się mini słowniczek z najważniejszymi słowami. Tym razem zabrakło zbiorczego podsumowania słownictwa z całości na końcu podręcznika, jak miało to miejsce w serii dla początkujących. Niewątpliwym plusem, którego brakowało wcześniej, jest płyta z nagraniem tekstów z książki, czytanych przez profesjonalnych lektorów. Niestety na CD znalazły się jedynie po 2 teksty z każdego rozdziału: główny tekst organizujący leksykę oraz ciekawostka o Hiszpanii. Widać tu niewykorzystany potencjał, ponieważ w książce znajdziemy całe mnóstwo materiału, który aż prosi się o nagranie: dialogi i zadania, które można by wykorzystać do nauki rozumienia ze słuchu. Taka forma nauki została wykorzystana jedynie w ostatnim rozdziale podsumowującym cały podręcznik: „Teksty i zadania – słuchanie i czytanie”, który składa się z długich fragmentów tekstu o znacznym stopniu zaawansowania (czytanych przez lektora) i zadania testowego sprawdzającego jego rozumienie.

Odpowiednia do zaawansowania ucznia część gramatyczna jest przedstawiona czytelnie i poparta niejednym przykładem. Znajdziemy tu między innymi perìfrasis verbal, tryby zaimki rozkazujące, pytajne, dopełnienia, czasy przyszłe i przeszłe złożone, zdania warunkowe i dużo, dużo więcej. Czego nie można odmówić pozycjom wydawnictwa Edgard to maksymalnego wykorzystania miejsca. Każdy rozdział przepełniony jest maksymalnie nowym materiałem, dla opanowania którego potrzeba czasu. I tu pomocne są jak zwykle ćwiczenia, w wypadku gramatyki to tradycyjne przekształcanie zdań, wpisywanie słów w odpowiedniej formie, czy testy z wyborem poprawnego zwrotu.

Najciekawiej prezentuje się jednak kolejna część każdego z rozdziałów: komunikacja. Obejmuje ona mówienie: tu odpowiednie dla działu dialogi tematyczne, popularne zwroty, idiomy i co najciekawsze część z językiem potocznym!, dzięki której nie będziemy mówić tylko klasycznie poprawną „hiszpańszczyzną”, ale także tą, która zbliży nas do praktycznej esencji języka, którą posługują się Hiszpanie. Nie zabrakło części dotyczącej pisania. W podręczniku znajdziemy popularne formy wypowiedzi pisemnej, np.: list formalny i nieformalny, zaproszenie, opis, recenzja, e-mail, notatka, instrukcja obsługi (czyż to nie jedno z zadań spędzających sen z powiek maturzystom na corocznym egzaminie?). Poznamy także charakterystyczne zwroty w każdej wypowiedzi, dzięki którym żadna z nich nie będzie nam już straszna.

Każdy rozdział kończy się kilkoma zadaniami podsumowującymi zdobytą wiedzę oraz wspomnianymi: ciekawostką o Hiszpanii i słowniczkiem. 

„Hiszpański dla średnio zaawansowanych” to podręcznik kompletny, wyposażający ucznia w wiedzę na każdym poziomie poznawania języka. Atrakcyjna forma ćwiczeń (oprócz tradycyjnych także krzyżówki, testy, uzupełnianki) pomaga w szybszym przyswojeniu materiału, bo zamiast żmudnego przepisywania zdań zapewnia pewną dozę rozrywki. Oczywiście nic nie zastąpi nauki języka z profesjonalnym native speakerem, ale omawiany podręcznik jest niezłą alternatywą dla samouków lub wszystkich doszkalających wiedzę kursową. Jest świetną kontynuacją kursów z serii Nie gryzie! (nauka od zera), a potem Hiszpański Kurs podstawowy, opierając się na podobnych zasadach zapewnia płynne przejścia między poziomami naszej wiedzy.

Za podręcznik serdecznie dziękuję wydawnictwu:


6 komentarzy:

 1. Muszę wreszcie sięgnąć po hiszpański dla początkujących. :3 Bardzo chciałabym się nauczyć tego języka. ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Angielski owszem, Hiszpański nie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie czytam "Nie gryzie" ;) Obym potem była zdolna do sięgnięcia po tę pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow wygląda ciekawie. Nie sądziłam, że jest to podręcznik na zasadzie "Nie gryzie!", jak dojdę do tego poziomu z hiszpańskiego to na bank sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja szukam czegoś dla początkujących.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To polecam Hiszpański Nie gryzie! ;)

   Usuń