poniedziałek, 1 kwietnia 2013

M. McElroy, Świadome śnienie dla początkujących

AUTOR: Mark McElroy
TYTUŁ: Świadome śnienie dla początkujących
WYDAWNICTWO: Illuminatio
LICZBA STRON: 285
OCENA: 6/10

Przeciętny człowiek przesypia średnio 1/3 swojego życia. Poza oczywistym odpoczynkiem koniecznym do regeneracji komórek, przyspieszającym proces uczenia i zapamiętywania (bez którego nasz mózg w krótkim czasie zacząłby przypominać budyń), sen związany jest przede wszystkim ze snuciem marzeń sennych. To w nich możemy być każdym i przeżywać wszystko co jest niemożliwe w szarej, nudnej codzienności. Latamy więc i zabijamy smoki, umawiamy z wymarzonym facetem i odkrywamy nowe światy. Czasem uciekamy przed stadem potworów, albo uświadamiamy sobie, że stoimy nadzy na środku klasy. Śnienie nie ma granic, dlatego często zaskakuje nas swoją kreatywnością. Co jednak, gdy okazuje się, że nie jest to całkowicie nieświadomy proces, na który nie mamy wpływu?


Każdy z nas śni (choć często nie pamięta o czym), każdy również może przejąć kontrolę nad swoimi snami i zacząć projektować je według własnego uznania. Możliwe jest bowiem rozbudzenie w nas świadomości, która sprawi że z bezwolnego obserwatora marzeń sennych, staniemy się ich głównymi, działającymi i przeżywającymi je niemal fizycznie bohaterami.

Marc McElroy na własnym przykładzie udowadnia, że świadome śnienie nie jest niczym niezwykłym – przy odrobinie cierpliwości każdy może się tego nauczyć. Zanim jednak zaczniemy śnić świadomie musimy poznać samą specyfikę snu jako takiego. Oduczyć się popełniania typowych błędów, przysparzających kłopotów z zasypianiem. Wypracować w sobie nawyki pozwalające na zdrowy i mocny sen z pełnym cyklem pięciu faz snu. Pomogą w tym nie tylko naukowe informacje o naturze snu, ale specjalnie opracowany test, który oszacuje indywidualną zdolność do osiągania świadomych snów. Mając wiedzę o indywidualnych preferencjach i zdolnościach, nauczymy się jak zwiększać swój potencjał śnienia.

Dla wszystkich niedowiarków autor przygotował szereg naukowych dowodów, potwierdzających zjawisko świadomego śnienia oraz obiektywne dowody na jego istnienie. A dalej istotne korzyści na jego stosowanie (poza świetną zabawą!).

Tak przygotowani otrzymamy faktyczne i skuteczne porady, które każdy bez wysiłku może zastosować, by w efekcie osiągnąć świadome sny. Afirmacje, sprawdzanie rzeczywistości, wizualizacje, zmiana pór przebudzenia, prowadzenie dziennika snów, ale przede wszystkim konsekwencja pozwolą na uzyskanie świadomości podczas snu. A kolejne metody McElroya umożliwią na głębsze wnikanie w sny i stopniowe uzyskiwanie nad nimi pełnej kontroli.

Dowcipny i lekki styl McElroya, rzetelne i wyczerpujące porady sprawiają, że Świadome śnienie dla początkujących to kompletny podręcznik, dzięki któremu każdy laik może nauczyć się techniki panowania nad snem. 90 dniowy program treningowy oparty na prostych wskazówkach sprawi, że przy odrobinie konsekwencji każdy sen zmieni się w podróż marzeń.Za książkę dziękuję wydawnictwu:

1 komentarz: