poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Hiszpański fiszki. Praktyczne zwroty komunikacyjne.


Jak wiadomo najtrudniejsza w nauce języka obcego jest rozmowa z obcokrajowcem w jego rodowitym otoczeniu. Gdy przychodzi co do czego, na nic zdaje się nasza perfekcyjna znajomość struktur gramatycznych, bo zazwyczaj nie potrafimy znaleźć odpowiednich słów, by odpowiedzieć na najprostsze pytania. By zapobiec takim sytuacjom, wydawnictwo Edgard wyposażyło nas całkiem niedawno w niezwykle przydatny drobiazg, pozwalający przyspieszyć i ułatwić naukę języków od strony praktycznej konwersacji.


Nie jest tajemnicą, że moją motywacją do nauki hiszpańskiego było marzenie czytania w oryginale prozy J. Cortazara. I choć obecnie mam głowę napakowaną słownictwem i gramatyką, niestety niewiele potrafię powiedzieć w tym języku. Fiszki, zawierające praktyczne zwroty konwersacyjne są w moim wypadku wybawieniem, z którym w krótkim czasie mogę poprawić zdolność komunikacji w tym języku.
Źródło
Całość zestawu składa się z 500 niewielkich kartoników zapakowanych w wygodne pudełko, które może nam służyć za szufladkę do nauki. Sam system nauki jest niezwykle prosty i opiera się na teorii Sebastiana Leitnera. Dzielimy nasze pudełko na 3 przegródki, początkowo wszystkie fiszki wkładamy do 1 z nich i powtarzamy zawarte na nich zwroty codziennie. Po opanowaniu tej części, przekładamy kartoniki to kolejnej przegródki i powtarzamy je co drugi dzień. Jeśli słówko sprawi nam trudność, cofamy je do pierwszej przegródki, jeśli nie – wkładamy do kolejnej i powtarzamy jeszcze rzadziej. Gwarantuję, że taki system nauki jest nie tylko szybki, ale i skuteczny.

Zestaw oferowany przed Edgard podzielony jest na 13 grup tematycznych, wśród których znajdziemy między innymi: prowadzenie rozmowy telefonicznej, zakupy, wyrażanie opinii, zdrowie, czy życie towarzyskie. Dobór słownictwa jest wystarczający do realizacji podstawowych schematów komunikacyjnych, które mogą spotkać nas w codziennym życiu. Dzięki fiszkom, dowiemy się jak opowiedzieć o swoich dolegliwościach podczas wizyty u lekarza, wyznać miłość ukochanemu, albo po prostu umówić się ze znajomymi na kawę. Nie straszne będą już dla nas wizyty w banku, restauracji, co więcej, będziemy potrafili wyrazić swoją opinię i wziąć czynny udział w przyjacielskiej rozmowie.
Oprócz danego zwrotu, każda fiszka posiada przykładowe zdanie, które możemy stworzyć przy jego użyciu. To bardzo wygodne. Nauka takiego wzorca komunikacyjnego może okazać się bardzo przydatna w sytuacji awaryjnej, gdy przykładowo zapomnimy danego słówka lub konstrukcji, a musimy szybko coś odpowiedzieć. 

Źródło
Same fiszki wykonane są czytelnie: główny zwrot jest wyróżniony, kartoniki ponumerowane, co pozwala zachować porządek, gdy przypadkowo rozsypiemy całość. Grupy tematyczne wyróżnione są graficznie, w łatwy do zidentyfikowania sposób. Rewers wygląda analogicznie, z tym, że zawiera tłumaczenie treści w języku polskim.

Choć na pudełku zaznaczono, że zakres umiejętności przeznaczony jest dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników, na pewno nie jest to zestaw dla zupełnych laików, którzy po raz pierwszy mają kontakt z tym językiem. Pomimo iż niektóre zwroty (powitania, zwroty grzecznościowe, czy podstawowe pytania: o imię, czy miejsce urodzenia) są banalne, przy większości niezbędna jest znajomość przynajmniej podstawowych struktur gramatycznych, by nauka była prosta i przyjemna. Nieznajomość wzorca odmiany nie przeszkadza może w nauczeniu się na pamięć zwrotu, jednak znacząco utrudnia jego przyszłe użytkowanie. 

Wśród nielicznych minusów, które można odnaleźć w zestawie, jest nim niewątpliwie brak transkrypcji fonetycznej. Choć fonetyka hiszpańska nie należy do najtrudniejszych, przyjmujemy, że zestaw przeznaczony jest dla osób początkujących, które wcale nie muszą jej znać. Odpowiedni sposób odczytania jest pomocny w poprawnym utrwaleniu zwrotów. Bo co z tego, że nauczymy się na pamięć wszystkich konstrukcji, kiedy będziemy wypowiadać je w niewłaściwy sposób. Problem rozwiązałaby niewątpliwie płyta z nagraniem wszystkich zwrotów czytanych przez native speakera.

Pomijając ten drobny mankament, muszę przyznać, że jestem zachwycona całym zestawem. Taki sposób nauki, idealny dla wzrokowców, jest przede wszystkim wygodny. Możemy zabrać sobie część pakietu w podróż, czy na nudny wykład i powtarzać słówka w wolnej chwili. Nie uwierzycie jak szybko przyswoicie całość materiału i będziecie płynnie porozumiewać się w języku hiszpańskim.

5/6

Za możliwość zapoznania się z zestawem dziękuję wydawnictwu 


8 komentarzy:

 1. Wygląda ciekawie ;) Mój hiszpański na razie kuleje, więc trochę potrwa zanim będę mogła po nie sięgnąć - zdecydowanie wolę najpierw oswoić się z podstawami a potem sięgac już typowo po zwroty konwersacyjne, ale zapamiętam opinię ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój za to całkiem zardzewiał ;) Ale faktycznie, bez gramatyki nie ma co uczyć się na pamięć zwrotów.

   Usuń
 2. Fiszki wydaja się ciekawe, ale sam hiszpański niestety nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydawnictwo ma w ofercie dużo innych języków :)

   Usuń
 3. Uwielbiam fiszki, to świetna metoda do nauki:) Szkoda tylko, że tak ciężko znaleźć materiały do nauki interesujących mnie języków :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale tam nie ma tego systemu leitnera :-(

  OdpowiedzUsuń