środa, 27 czerwca 2012

A. Flegg, Skrzydła nad Delft


Na wąskich uliczkach holenderskiego Delft w tłumie mieszczan sprawne oko wypatrzyć może przechadzającego się z dumą Rembrandta u szczytu sławy, albo młodego Spinozę, którego niewielu podejrzewałoby o filozoficzne zapędy. Złoty wiek, łaskawy dla wielkich mistrzów malarstwa, punkt zwrotny w rozwoju gospodarki, czas przemian religijnych. Każda gruba ryba chce mieć własny portret pędzla Mistrza, który zachowa pamięć o niej dla potomności. Dostatek wyjątkowo dobrze wygląda na płótnie. Warto go pokazać, gdy obejmuje się nowy urząd, albo ogłasza zaręczyny. Taki to zaszczyt pozowania u Mistrza ma spotkać pannę Louise Eeden, córkę uznanego projektanta porcelany, która za niedługo ma zawrzeć typowe małżeństwo z rozsądku...

Syn bogatego producenta ceramiki to oczywiście świetna partia, a samo zamążpójście umożliwiłoby połączenie interesów obu rodzin i stworzenie wielkiego imperium ceramicznego. Ojciec Louise mógłby w końcu zająć się artystycznym zdobieniem, chora matka znalazłaby najlepszą opiekę, a sama dziewczyna żyłaby w dostatku do końca swych dni. Choć nie ma mowy o miłości, choć waha się, nie przyjmuje oświadczyn, z radością wita wyjazd przyszłego narzeczonego, Louise wie, że nie może odrzucić takiej oferty. Sytuacji nie ułatwia spotkanie z artystami, których poznaje podczas pozowania.

Wkraczając na duszne poddasze pracowni malarskiej, Louise nie spodziewała się, że znajdzie się w zupełnym nowym świecie. Ekscentryczny mistrz oddający pracy całą duszę, zdolny czeladnik ucierający w kącie farby, tajemnice warsztatu i naukowe spory. Louise w końcu poczuła się jak u siebie. Wraz z postępami nad portretem maleje jej pewność co do ślubu z bogatym Reynierem, a w głowie zaczyna kołatać się myśl o wrażliwym malarzu – Pieterze. Bohaterka coraz bardziej pogrąża się w sytuacji bez wyjścia, w której musi wybrać między rozsądkiem a uczuciem.

Miłosne zmagania Louise są zaledwie jednym z epizodów organizujących akcję powieści. Przebogate tło obyczajowe z doskonale odmalowaną mieszczańską pruderią jest wystarczającym argumentem podkreślającym złożoność przedstawianych problemów. Jakby tego było mało autor przemyca w opowieści dylematy natury filozoficzno-poznawczej, rozważa zależność patrzenia i tworzenia, a nawet odwieczny problem artystów – czy dzieło tworzy faktycznie on sam bez udziału publiczności. Wplata wątki ścierania się różnic religijnych, które miały miejsce w owym czasie. Wszystko to dostarcza rozrywki na wielu poziomach czytelniczych: obyczajowym, historycznym, kulturowym, a nawet naukowym. 

Choć wątek miłosny, organizujący akcję, może sugerować, że jest to kolejny romans osadzony w przeszłości, już sama konstrukcja głównej bohaterki występuje przeciw temu zarzutowi. Louise, choć ma  zaledwie szesnaście lat, nie jest rozpieszczoną panienką zakochaną w dobrobycie i lekkim życiu. Autor obdarzył ją nie tylko osobowością, dzięki której potrafi przeciwstawić się konwenansom, ale też ogromną wiedzą naukową i wyjątkowo otwartym umysłem (w wolnym czasie buduje z ojcem teleskop!), dzięki któremu jej postrzeganie wykracza daleko poza normy swojego wieku i czasu. 

„Skrzydła nad Delft” wprowadzają nas w niesamowity świat klasycznego malarstwa wielkich mistrzów holenderskich. Magiczny klimat pracowni budują alchemiczne przemiany światła i barw. Złożoność opisu technik malarskich konkuruje tylko z doskonale przedstawionym duchem epoki, uchwyconym w momencie przemian. Choć nie doczekamy się tu wartkiej akcji, zwolennicy niespodziewanych zakończeń nie będą zawiedzeni. Malarska powieść Flegga dąży w swoich proporcjach do ideału złotego podziału. Mamy tu miłość, wiarę, sztukę, naukę, metafizykę i codzienność, wszystko odpowiednio wyważone, składa się na zupełnie nieoczekiwany efekt, który tak jak portrety holenderskich mistrzów, ma za zadanie pozostanie w świadomości odbiorcy na dłużej niż chwilę.

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu:


18 komentarzy:

 1. Oho, nie mogę niestety przeczytać Twojej recenzji, bo właśnie czytam książkę. XD Jestem już na 151 stronie. Zresztą, jeszcze parę godzin i przeczytane, bo idzie strasznie szybko. W każdym razie nie chcę się niczym sugerować, dopóty sama nie napiszę recenzji. :) A swoją drogą to jest trylogia, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam wielką ochotę na tę książkę, muszę ją sobie sprawić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna pozytywna recenzja tejże książki, muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ew: Ponoć trylogia, ciekawe jednak kto będzie jej bohaterem:>

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytam same dobre opinie o tej książce. Na początku nie ciągnęło mnie do tej lektury, aczkolwiek coraz bardziej zaczynam przekonywać się, żeby jednak sięgnąć po "Skrzydła nad Delft".

  OdpowiedzUsuń
 6. Teraz to już koniecznie muszę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 7. hellо!,I like your writing very so much!
  propoгtion we keep in tοuch еxtгa about your post
  οn AOL? I need a specialist on thіs sρаcе to unrаѵеl mу pгoblem.
  Maу be that's you! Taking a look ahead to peer you.

  My website - pościele

  OdpowiedzUsuń
 8. I used to be able to find good аԁvice from уour
  aгticles.

  Also visit mу blog; http://memodified.com/index.php?do=/profile-109364/info

  OdpowiedzUsuń
 9. Ηaνing reaԁ this I thοught іt was very informative.
  I aрpreсіаte you tаking the timе
  and energy to ρut this artіcle together.
  I once agaіn find myself ѕpending а
  sіgnіfіcant amоunt of time both reading
  аnd leaѵіng comments. But sο what, it ωas still ωorthwhіle!  Take a loοk at my websіtе .

  .. alergie skórne

  OdpowiedzUsuń
 10. Ӏt's a pity you don't have a dοnate button!
  I'd without a doubt donate to this excellent blog! I guess for now i'll settle for boοkmarking and adding
  your RSS fеed tο mу Gοogle account.
  I lοok foгwaгd to nеω updates and will
  shагe this wеbѕite ωith
  my Faceboοk gгouρ. Tаlk sοon!

  Also vіsit my hοmeрagе - zawiesia łańcuchowe

  OdpowiedzUsuń
 11. Ӏt's awesome in support of me to have a web page, which is useful for my know-how. thanks admin

  Also visit my blog :: www.artandstyle.ch

  OdpowiedzUsuń
 12. Hi, I do thіnk this is a gгeat blog.
  I stumbledupon it ;) І аm going to rеѵiѕit onсe agаin sincе I saveԁ
  as a fаvorite it. Moneу and frеedom is thе bеst way tο сhаngе,
  may yоu be rіch and continue to guidе others.


  Also visit mу blog post: usługi kurierskie

  OdpowiedzUsuń
 13. I'd like to find out more? I'ԁ like tο find out
  some additional іnformation.

  Here is my web page: listwy przysufitowe

  OdpowiedzUsuń
 14. What's up colleagues, pleasant paragraph and pleasant arguments commented at this place, I am actually enjoying by these.

  my blog post; Rzym zabytki

  OdpowiedzUsuń
 15. I absolutelу love yоuг blog and
  find the majority of your pοst's to be just what I'm lookіng for.
  can you offer guest wгiters to wгite content аνаilablе fοr уou?
  I wouldn't mind writing a post or elaborating on most of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!

  Here is my web site :: fotelik Maxi Cosi

  OdpowiedzUsuń
 16. Aωesome! Its truly аmazing ρiecе
  of wгiting, Ι have gοt much cleaг idea abοut from this artіcle.


  Here is my homepage: stoły bilardowe

  OdpowiedzUsuń
 17. I κnоω this if off topiс but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get setup? I'm aѕѕuming having a
  blog like yours ωould сost a pretty ρеnny?

  I'm not very internet smart so I'm nοt 100%
  ѕure. Anу ѕuggestіons or аdvіce would be greatlу appreciated.
  Many thanκs

  Alsο vіsit my ωebpage :: site []

  OdpowiedzUsuń