poniedziałek, 11 czerwca 2012

FISZKI Język i Fakty – Poznaj Hiszpanię, Poznaj Wielką Brytanię


Często o wyborze nowego języka do nauki, oprócz względów czysto praktycznych (bo znać trzeba i nie wypada inaczej), decydują osobiste sympatie do danego kraju. Fascynuje nas na przykład jego kultura i chcemy dowiedzieć się czegoś więcej, zaczynamy uczyć się języka, a potem nagle musimy wiedzieć wszystko: poznać geografię, historię, codzienność typowego mieszkańca. Dla wszystkich spragnionych szybkich informacji w pigułce, wydawnictwo Cztery Głowy przygotowało serię fiszek Język i Fakty, dzięki którym możemy zarazem udoskonalić znajomość języka i poszerzać wiadomości o ulubionych krajach. Zainteresowani mogą wybierać spośród pięciu państw: Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch.

Zestaw, obejmujący 100 fiszek, zawiera jak zwykle wygodne pudełeczko i przekładki, które zaznaczą miejsce nauki, w którym aktualnie jesteśmy. Awers obejmuje wyszczególnione słówko kluczowe oraz informację na temat kraju z jego zastosowaniem w krótkim zdaniu. Rewers prezentuje się analogicznie – w języku obcym. O ile wybór słówek nie należy do najtrudniejszych, zdania prezentują się znacznie bardziej okazale i wymagają przynajmniej średnio zaawansowanej znajomości języka. Poprawną wymowę zapewni transkrypcja fonetyczna dołączona na dodatkowej karteczce oraz przy nowych słówkach (zabrakło jej w wersji hiszpańskiej), a także nagrania audio i mp3, które możemy pobrać ze strony wydawnictwa dzięki dołączonemu do każdego zestawu indywidualnemu kodowi. 
 
Jak prezentuje się sam dobór informacji? W obu wersjach językowych rozkładają się podobnie. Poczynając od fiszek z wiadomościami geograficznymi (położenie, rzeki, góry, miasta), administracyjnymi (flaga, symbole, regiony, wspólnoty), politycznymi i historycznymi (władza, wojny, istotne wydarzenia), po sławne postacie życia kulturalnego i co najciekawsze dla mnie zwyczaje, tradycje, kulinaria i stereotypy. Dowiemy się z nich między innymi: kiedy każdy przyzwoity Hiszpan udaje się na sieste, od czego zaczynają się obchody Bożego Narodzenia w Hiszpanii, z czego słynie Szkocja albo co jadają Londyńczycy na śniadanie. Trzeba przyznać, że fiszki zawierają ciekawy zbiór informacji, od zupełnie oczywistych do takich, które faktycznie bardzo mnie zaskoczyły. 

Fiszki Język i Fakty jak każda pozycja tego wydawnictwa broni się przede wszystkim dbałością wykonania oraz samą metodą nauki. Format karteczek pozwoli zabrać je ze sobą wszędzie, metoda powtarzania przyspiesza przyswajanie wiedzy. Czy jednak zestaw jest wystarczający, by poznać dany kraj? Niewątpliwie zawiera rzetelnie wybrane informacje, które w prosty sposób charakteryzują państwo i dają jego ogólny obraz. Stanowią dobry wstęp, po którym zainteresowani mogą rozwijać wiedzę z innym materiałów. Plusem jest również nauka kilku nowych słówek niejako „przy okazji”. 

Zestawy sprawdzą się dla osób, które w całkiem niezłym stopniu opanowały już język (wydawca sugeruje A2-B1). Z angielskim nie miałam żadnego problem, jednak hiszpański okazał się sporym wyzwaniem, stąd jak na razie muszą wystarczyć mi informacje znajdujące się po stronie polskojęzycznej. 

Fiszki Język i Fakty są chyba jedyną taką propozycją na rynku. Na jej sukces wpłynie nauka przez zabawę oraz przyswajanie nowego słownictwa przy okazji poznawania obcej kultury. Informacje podane w postaci konkretnych zdań można wykorzystać jako schematy konwersacyjne, które wzbogacą nasze wypowiedzi. Wydawnictwo Cztery Głowy kolejny raz przygotowało dla miłośników języków obcych ciekawą propozycję, która zaspokoi głód wiedzy.

Za zestawy fiszek dziękuję wydawnictwu:


10 komentarzy:

 1. Chyba o te z Wielką Brytanią się pokuszę ;) Ile kosztują?

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz jest promocja i chyba coś 8zł ;)

  O proszę: http://www.fiszki.pl/jezyk-angielski/fiszki/fiszki-do-8zl/produkt,fiszki-j-angielski-poznaj-wielka-brytanie,71610853,1.html

  OdpowiedzUsuń
 3. O, mam takie fiszki właśnie "Poznaj Wielką Brytanię" i jeszcze "Poznaj Włochy". Są świetne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. fajna sprawa ja musze sie zabrac za jezyki bo marnie mi idą a to prszłosc

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej mam prośbę czy mogłabyś się tutaj zarejestrować http://shinybox.pl/?ref=5337e5c
  to potrwa tylko chwilkę, a mnie to jest bardzo potrzebne ;) plis

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bym chciała fiszki ale do nauki Japońskiego :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno mi się przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam "Poznaj Wielką Brytanię":) Chciałam zapytać o fiszki do hiszpańskiego (oraz innych języków). Czy one też mają wymowę na odwrocie kartonika?
  M.

  OdpowiedzUsuń