środa, 19 grudnia 2012

K. Garcia, M. Stohl, Istoty chaosu

Zaczyna się od małych, pozornie nieznaczących zmian. Jedzenie traci smak, miasto trawi fala uporczywych upałów, któregoś dnia pojawia się plaga wielkiego robactwa, dotychczas przeciętny chłopak staje się szkolną gwiazdą. Nikt nie spodziewa się, że nastał kres starego porządku, a winną wszystkiego kolejny raz jest Lena.

„Istoty chaosu” to trzeci tom Kronik Obdarzonych - światowego bestsellera wśród książek dla młodzieży. Sukces poprzednich części (przetłumaczonych na 28 języków) udowadnia, że rzesze fanów można zdobyć bez uciekania się do sztampowych bohaterów i ich miłosnych rozterek z tajemnicą w tle. W zamian kolejnej powieści o wampirach autorki oferują przygody pozornie zwykłych nastolatków z prowincjonalnego miasteczka, w którym do głosu co rusz dochodzą pradawne moce.

Kolejna część przygód zaczyna się tuż po wydarzeniach opisywanych w „Istotach ciemności”. Lena, która po siedemnastym księżycu zdecydowała się przyjąć moc zarówno Istot Światła jak i Ciemności, nadal nie potrafi kontrolować swoich umiejętności. Efekty są bardzo niebezpieczne, Gatlin pogrąża się w coraz większym chaosie. Zaradzić temu muszą jak zwykle Ethan i spółka. Czas nagli, według słów przepowiedni koniec świata nadejdzie w dzień urodzin Jednego, który jest Dwoma. Wbrew pozorom do tego opisu pasuje zaskakująco wiele osób.

Urokliwe miasteczko, na które spada klątwa i kalejdoskop niezwykle wyrazistych postaci, które zrobią wszystko, by zachować dawny porządek świata. Wielowątkowa i trzymająca w napięciu akcja, przyprawiona sporą dawką humoru (koniec świata zaczyna się od gumowatego kurczaka z kuchni Ammy), ale przede wszystkim klimat wszechobecnej magii, która po wiekach budzi się znów do życia - „Istoty chaosu” trzymają poziom poprzednich części i robią apetyt na więcej.

Oprócz dobrze przemyślanej fabuły plusem są jak zwykle charakterystyczni bohaterowie, których nie sposób nie polubić. Mimo mocnej dozy fantastyki, autorki po raz kolejny wplotły w tekst kilka zupełnie powszednich problemów, a tym samym obdarzyły postaci całkiem prawdopodobnym życiem wewnętrznym. Biorąc pod uwagę klasyczne, fantastyczne młodzieżówki (paranormal romance etc.), w których bohaterowie skupieni na działaniu i miłostkach przypominają coraz bardziej kukiełki, wygłaszające banalne kwestie, Kroniki Obdarzonych wyraźnie wyróżniają się na ich tle.

Zgrabne połączenie aktualnych wątków z niebezpieczeństwem czającym się na każdym rogu, podkreśla tajemniczy klimat Gatlin, które odkrywa przed czytelnikiem swoje zupełnie nowe, mroczne oblicze. O przyszłych losach świata zaważy jak zwykle przeszłość, poznawana w formie niezwykłych retrospekcji. Całości dopełnią niespodziewane zwroty akcji, prowadzące prosto do rozwiązania, które wbrew pozorom wcale nie okaże się szczęśliwe.

Trzecia część Kronik Obdarzonych kontynuuje świetnie zaczętą serię i potwierdza klasę autorek. Fani zapewne nie będą zawiedzeni. Oryginalne pomysły i wartko prowadzona akcja pozwoli raz jeszcze w pełni zanurzyć się w klimat prowincjonalnego miasta, które kolejny raz nie może zaznać spokoju, by udowodnić, że nic nie jest takie, jak się na pierwszy rzut oka wydaje.

Za książkę dziękuję wydawnictwu: 
 oraz portalowi:

13 komentarzy:

 1. Czytałam już 3 tomy. "Istoty Chaosu" w dniu premiery nabyłam. To moja najulubieńsza seria, którą bo prosty wielbię i kocham.:D Zakończenie było genialne i już nie mogę się doczekać 4 części no i oczywiście ekranizacji.;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio nabrałem ochoty na tę książkę. W końcu niedługo film, więc trzeba sprawdzić o co chodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dawna planuję rozpocząć przygodę z tą serią. W końcu muszę urzeczywistnić swoje marzenia, gdyż książki zbierają naprawdę wysokie noty! :3

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam na razie pierwszą część, a na półce czeka druga. Przed filmem postaram się być na bieżąco:)

  OdpowiedzUsuń
 5. czytałam jak na razie pierwszą część ;P

  OdpowiedzUsuń
 6. jeszcze nie poznałam tej serii, ale chyba będę musiała to naprawić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W swoim czasie zabiorę się za tom pierwszy, jeśli wpadnie w moje ręce, i wówczas zadecyduję, czy warto lecieć dalej z tą serią:)

  OdpowiedzUsuń
 8. moja siostra lubi ten cykl, może kiedyś i ja przeczytam, choć wątpię

  OdpowiedzUsuń
 9. Już od dawien dawna miałam zabrać się za tę serię, jednak zawsze coś było na przeszkodzie. Chyba będe musiała się wziąć w garść. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Koniecznie muszę dostać w swoje ręce pierwszy tom tej serii. Zwłaszcza, że czytam na jej temat same pozytywne recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam ! ^^ Co prawda ,,Istot chaosu" nie czytałam jeszcze, ale zaraz w nowym roku mam zamiar to nadrobić. Ta seria jest niesamowita, zarówno ze względu na klimat, jak i bohaterów. Czekam niecierpliwie na film, choć z drugiej strony się go obawiam - wiadomo, każdy fan ma swoją wizję ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja juz przeczytałam 2 czesci ma moze ktos ebooka ISTOTY CHAOSU ? :D:D:D

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam, Piękne istoty i Istoty ciemności. Teraz szukam gdzieś na internecie Istot chaosu bo na ksiązkę nie ma pieniędzy. Pomóżcie coś znaleźć :).

  OdpowiedzUsuń