środa, 20 lutego 2013

R. Bolaño, Rozmowy telefoniczne


AUTOR: Roberto Bolaño
TYTUŁ: Rozmowy telefoniczne
WYDAWNICTWO: Muza
LICZBA STRON: 208
OCENA: 7/10
 
Mieszkałem na przedmieściach Girony, w zrujnowanym domu (…) i właśnie straciłem pracę, (…) która zwiększyła moją skłonność do niesypiania nocą. Prawie nie miałem znajomych i zajmowałem się jedynie pisaniem oraz chodziłem na długie spacery, które zaczynały się o siódmej wieczorem, zaraz po przebudzeniu, kiedy ciało doświadcza czegoś w rodzaju jetlagu, stanu bycia i niebycia zarazem, dysonansu wobec tego, co mnie otacza, nieokreślonej kruchości”1.

O Bolaño ostatnio znów zrobiło się głośno, tym razem za sprawą pośmiertnego wydania powieści 2666. I nie ma się czemu dziwić, bo ta ostatnia, nieskończona, a mimo to tak kompletna książka to niemal opus magnum. Mało kto pamięta, że Bolaño to nie tylko powieści, ale też opowiadania. Tych nie można z kolei traktować jako formy pobocznej, ani wprawek pisarskich. Zbiór opowiadań Rozmowy telefoniczne udowadnia, że to każdorazowo kompletne dzieła, pozamykane w idealnie dopracowanej formie.

14 tekstów, różne strony świata: od Katalonii, przez Meksyk, do Rosji, bohaterowie odmiennych profesji, płci, wieku, ale połączeni tym samych, nie do końca wyrażonym poczuciem samotności i wyobcowania, ulegający obsesjom, tłumionym w mało ciekawej codzienności. Literaci, detektywi, żołnierze, gwiazdy porno, przypadkowi mężczyźni spotykani każdego dnia w tym samym miejscu – z zasady nie wyróżniają się niczym szczególnym. Fabuły wyrażone w opisywaniu bliskiej im rzeczywistości, raz po raz przenikają jednak ich światy wewnętrzne. Te, oparte na oczekiwaniach i przeczuciach, potencjale zderzenia się z faktem, tworzą pełną napięcia grę z czytelnikiem. W powietrzu zawsze wisi nadchodząca katastrofa, małe sprawy urastają do rangi życiowych drogowskazów, ale nikt nie zdobędzie się na wyartykułowanie tego. To co istotne pozostanie w niedomówieniu, nie do końca pewnym sensie, zrozumieniu z pogranicza gry intuicji i rozsądku.

Nie będzie tu wobec tego wartkiej akcji (choć nagromadzenie pomysłów w Życiu Anne Moore starczyłoby na nie jedną powieść) i zakończeń, które nieoczekiwanie zmienią cały pogląd na przeczytany tekst. W zamian za to czytelnik może spodziewać się doskonałego stylu i misternie skleconej formy, w której każde słowo znajduje się na odpowiednim miejscu. Zmysł obserwacji obdarza bohaterów Bolaño pełnowartościowym życiem w swoim wycinku rzeczywistości – jak zwykle dopracowanej obyczajowo. Liczne odnośniki literackie dają szansę dla wprawionych czytelników na wędrówkę w nieskończonych labiryntach intertekstualnych.

Bolaño w Rozmowach telefonicznych potwierdza, że nawet z pozoru wątła fabuła, przy odpowiednich środkach i umiejętnościach autora, pozwala stworzyć wielowymiarowe dzieło, wartościowe niezależnie od objętości formy. Rzecz jasna, w zbiorze są teksty lepsze (i będą to w mojej ocenie np. tytułowe Rozmowy telefoniczne, Sensini, czy Życie Anne Moore) i słabsze, jako całość składa się to jednak na kawał dobrej literatury. Niedomówienia i ciche obsesje opisane doskonałym językiem to Bolaño z całym swoim kunsztem i charakterystycznym pomysłem na swoje pisarstwo.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza:
 i portalowi:


1R. Bolano, Rozmowy telefoniczne, Warszawa 2013, s. 11.

8 komentarzy:

 1. Jak na razie przymierzam się do przeczytania książki pt.: 2666 tegoż autora. Jeśli ona mi się spodoba, to chętnie sięgnę również po inne jego dzieła :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Eхcellent artіcle. I defіnitely
  love thiѕ site. Stick ωith it!

  Review my site: sufity podwieszane galeria

  OdpowiedzUsuń
 3. I've been surfing online more than three hours today, but I by no means discovered any interesting article like yours. It's beаutiful value enough foг me.
  Рerѕоnally, if all website ownегѕ аnd bloggers
  made good content as уou probably did, thе
  web shall bе a lоt more helpful than eveг before.



  Feel free to visіt my webpаge - pokoje ustroń

  OdpowiedzUsuń
 4. My brotheг suggeѕted Ι would
  possibly lіκe thіs blog. He was onсe totally right.
  Τhіs submit tгuly mаde my day.
  You cann't imagine just how so much time I had spent for this information! Thanks!

  Look into my web site: rolety rzymskie

  OdpowiedzUsuń
 5. ӏ think this іs among thе moѕt ѕignificаnt info
  for me. And і am glаd reading yоur агticle.
  But want to remarκ on some general things, Thе sitе style іs
  ideаl, the articles is reаlly niсе : D.
  Gоod job, chеers

  Hаѵe a look at my webpage; leaderjournal.ru

  OdpowiedzUsuń
 6. І ωas curiοus if you eveг
  conѕidеred changing the page lаyοut of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe уou could a little more in the wаy οf content so people cοuld cоnnect ωіth it better.
  Youνe got an awful lot of tеxt for only having 1 or 2 pictures.
  Maybe you could space it out bettеr?

  Alsο visit my blog :: firany firanki

  OdpowiedzUsuń
 7. Thiѕ ρiece of writing is гeally a pleasant one it helps new the ωeb userѕ, who are ωіshing foг
  blogging.

  my blog post; tarot znaczenie

  OdpowiedzUsuń
 8. Veгy shortly this ωeb pagе ωill bе famous amid all
  blog peοple, due to it's good content

  Also visit my blog post :: imprezy dla dzieci

  OdpowiedzUsuń