niedziela, 20 stycznia 2013

Frater U:.D:., Gdzie żyją demony? Wszystko co musisz wiedzieć o magii

Ciocia Klara po raz kolejny zasiadła za wielkim antycznym biurkiem, pamiętającym jeszcze Rewolucję Francuską i zapaliła papierosa. Spojrzała krytycznie na stertę listów piętrzących się przed nią i przy wtórze uderzeń łyżeczki w elegancką porcelanową filiżankę zabrała się do czytania pierwszego z brzegu. „Droga ciociu Klaro! Czy wstąpienie do jakiegoś magicznego zakonu jest dobrym pomysłem, jeżeli chce się odbyć odpowiednie szkolenie w zakresie uprawiania magii?1. - Ech, ta dzisiejsza młodzież – westchnęła staruszka i po chwili namysłu zaczęła pisać odpowiedź na list. W końcu kto zna się na magii lepiej niż ona... 


„Gdzie żyją demony?” to zbiór listów nadsyłanych do redakcji czasopisma poświęconego zagadnieniom magii - „Anubis”, publikowanych cyklicznie wraz z wyczerpującymi odpowiedziami w rubryce „Świątynia ukojenia cioci Klary”. W rolę ekscentrycznej staruszki znającej rady na wszelkie problemy z zakresu okultyzmu i ezoteryki wciela się Frater U.D – jeden z najsłynniejszych europejskich magów, autorytet w dziedzinie współczesnych praktyk magicznych, znany czytelnikom z opracowań poświęconym magii sigili, symbolii sukcesu i high magic.

Szeroki zakres poruszanych problemów, ale przede wszystkim świetny styl cioci Klary, w przystępny sposób wciąga czytelnika w mistyczny świat okultyzmu. Dowie się on dzięki temu jak odbywać podróże astralne, w jaki sposób działają śmiertelne uroki, albo magia informacyjna, czy prawdziwi sataniści naprawdę istnieją i czy mają coś wspólnego z miejscem zamieszkania demonów, a w końcu czy w literackim świecie Harrego Pottera tkwi ziarno prawdziwej magii.

Mimo żartobliwego tonu i szczypty kąśliwej ironii odpowiedzi udzielane przez Fratera można traktować jak najbardziej serio. Każda z nich jest wyczerpującym mikroesejem na dany temat, opracowanym na podstawie ogromnej wiedzy praktycznej i teoretycznej, z licznymi nawiązaniami do historii, literatury, ale przede wszystkim współczesnego stanu rzeczy. Sprawia to, że mimo niewielkiej formy „Gdzie żyją demony?” okazuje się kompendium wiedzy ezoterycznej, napakowanej niekiedy szokującymi informacjami, których próżno szukać w klasycznych podręcznikach okultystycznych. 

Zainteresowani tematem na pewno nie będą zawiedzeni. Przystępny język doprawiony humorem i ciekawe pytania żądnych wiedzy czytelników „Anubisa” wyróżnia pozycję Fratera wśród mu podobnych. Ekscentryczna ciocia Klara okazała się strzałem w dziesiątkę. Jej urok sprawi, że książka porwie nie tylko przyszłych magów, ale każdego o otwartym umyśle.

Za książkę dziękuję wydawnictwu:

1Frater U:.D:., Gdzie żyją demony? Wszystko co musisz wiedzieć o magii, Białystok 2012, s. 11.

4 komentarze:

 1. Recenzja bardzo ciekawa, ale temat nie dla mnie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej, jestem pozytywnie zaskoczona. Nigdy nie słyszałam o takiej książce! A że magia to mój chleb powszedni, jeżeli chodzi o literaturę, bo za nic bym nie odmówiła. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki, które nie traktują o sprawach oczywisty - bez szczypty magii świat byłby mniej znośny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O chyba coś dla mnie :)
  Czytałam już recenzje tej książki, ale Twoja jak na razie spodobała mi się najbardziej. Podoba mi się wstęp. No i miło dowiedzieć się, że książka jest momentami dowcipna :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń