środa, 16 stycznia 2013

C. Payment, Perły mądrości Indian

Diagnoza współczesności nigdy nie była tak smutna jak obecnie: żyjemy coraz szybciej, ale nie mamy czasu na refleksję, mamy coraz więcej, ale ciągle nam mało, szczycimy się królowaniem w piramidzie istnień, a działamy jak maszyny zaprogramowane na konsumpcję i zysk. Jesteśmy dumni z osiągnięć techniki i nauki, ale mimo to odczuwamy uporczywy brak, którego nie zapełniają kolorowe obrazy. A wystarczy wrócić do korzeni, spojrzeć na współczesność z perspektywy wiekowej mądrości, która wpisana w rytm natury aktualizuje sacrum zawarte w świecie. O zgodzie na cykle czasu i porządkowaniu siebie mówi wszakże tradycja Indian.

„Będąc dzieckiem ziemi, świadomym swojego udziału w wielkiej Całości (…) chronił otoczenie. (…) Trwając w łączności z żywiołami, znał zapach ziemi, przesłanie wiatru i głębsze znaczenie ognia. W medytacji znajdował pokój, a w jego umyśle zamieszkiwały wizje i marzenia”1.
 
„Perły mądrości Indian” w krótkiej i treściwej formie przedstawiają tradycyjne wierzenia i obyczaje Indian z Ameryki Północnej, ale także tkwiące w tym uniwersalne przesłanie, będące łącznikiem między pokoleniami, nieograniczonymi czasem, wyznaniem i kulturą. Trzy części: literackie opracowanie obyczajów Indian, rozwinięcie symboliki postaci zwierzęcych oraz ukazanie korespondencji pierwotnego widzenia świata ze współczesnością, składają się na wartościową pozycję, odświeżającą skostniały światopogląd. 

Payment przywołując tradycje Indian, przypomina o oczywistościach, o których zapominamy w gonitwie dnia codziennego. Ukazuje świat w jego prostej, a przez to holistycznej wersji, sprzed podziału na kulturę i naturę, a co za tym idzie, bez wpisanego w to wartościowania, będącego przyczyną antagonizmów, które współczesność zaledwie przeczuwa poprzez uporczywe rozdzielenie własnej osobowości. Wracając do czasu sacrum, na nowo zanurzamy się w jednorodnej i kompletnej przestrzeni. Obserwując naturalne cykle natury i zachowanie zwierząt, uczymy się mądrości, przekładalnej na całe nasze istnienie. Mądrości wysnutej na podstawie obserwacji i doświadczenia, refleksji z działania i przemijania, a w końcu akceptacji, zapewniającej spokój, a przez to szczęście.

Choć określenie „pierwotny” ma dziś konotacje negatywne, okazuje się, że powrót do takiego sposobu postrzegania może stać się lekarstwem na współczesność, skażoną postmodernistycznym widmem wiecznego rozdzielenia i braku wartości. Stałość, zawierająca się w świecie o zasadach wyniosłych z natury (nie jak dziś stworzonych abstrakcyjnie) jest ratunkiem dla wszystkich, którzy pogubili cel drogi, którą nieustannie podążają. Uniwersalna myśl zawarta w tradycji Indian, skłoni do refleksji, zwolnienia życia, zastanowienia się, czy aby nie płyniemy z prądem, bo zapomnieliśmy, że można inaczej.Za książkę dziękuję wydawnictwu:

1Claire Payment, Perły mądrości Indian, Warszawa 2011

5 komentarzy:

 1. Chętnie poznałabym te perełki mądrości Indian, naprawdę intrygująco się zapowiada!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś tak wszystkie tytuły wydawnictwa Promic przechodzą obok mnie niezauważone. Nie wiem z czego to wynika

  Strasznie podoba mi się tytuł tej lektury, ale sama pozycja nieszczególnie mnie interesuje. To chyba nie moje klimaty

  OdpowiedzUsuń
 3. Zainteresuje się tą książką : 3
  Obserwuję, liczę na rewanż i zapraszam do siebie !
  http://recenzjex3.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie spotkałam się z podobną książką, mam wręcz wrażenie, że Indianie są niedoceniani w europejskiej kulturze. Chętnie przeczytam, to dla mnie coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Co jakiś czas słyszę albo czytam jakieś mądre sentencje, które są podpisane jako "przysłowia indiańskie", muszę przyznać, że są one bardzo trafne i ciekawe, dlatego chętnie poznałabym całą filozofię Indian.

  OdpowiedzUsuń