niedziela, 7 października 2012

D. Warkomska, Droga 66 (audiobook)

„Would you get hip to this kindly tip
And go take that California trip
Get your kicks on Route 66”1.

86 lat istnienia, 2448 mil długości rozpiętych pomiędzy 8 stanów USA, nieskończona ilość podróżnych, historii przeżytych w przydrożnych barach, na trasie, będącej wszystkim co zawiera się w pojęciu „Ameryka”. Pomimo iż w '85 straciła status drogi stanowej, stała się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Stanów Zjednoczonych. O niej śpiewali Nat King Cole, The Rolling Stones i Depeche Mode, o niej pisali London i Steinbeck. Droga 66 – Droga Matka, Droga Legenda, symbol wolności, nieskończonych możliwości, przygody.

Dorota Warkomska zaprasza nas do towarzyszenia jej przez 3939 km historii zapisanych w amerykańskiej autostradzie legendzie. Wyruszając w podróż od wietrznego Chicago, gdzie Road 66 ma swój początek, poprzez stany: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę oraz Kalifornię, gdzie w Los Angeles trasa dobiega końca, snuje opowieść o przeszłości i teraźniejszości Stanów Zjednoczonych, których wciąż żywy rytm współgra z tonem podróży.

Zwiedzimy dzięki temu niejeden bar, w którym można zamówić typowe amerykańskie śniadanie, kolejną antyczną stację benzynową, mniej lub bardziej obskurne motele, ale także muzea (polecam Muzeum Drutu Kolczastego), które otworzono, idąc naprzeciw oczekiwaniom turystów. Tych przewija się po niej każdego roku co niemiara, szczególnie że w 2005 roku Roud 66 została uznana za narodową drogę krajobrazową. Intencja zachowania pamięci miejsc, będących ikonami kultury minionych lat, owocuje w dbałość o relikty przeszłości: wyruszając w podróż, w jednej chwili można przenieść się w rzeczywistość lat 50., zwiedzić klasyczne rancza i opuszczone miasta, w których ma się wrażenie, że czas się zatrzymał. 

Reportaż Warkomskiej to nie tylko przewodnik po trasie, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, dla których Droga 66 jest znacznie czymś więcej niż tylko kilometrami wysłużonego asfaltu. Pracując i mieszkając w jej okolicy, powiązali z nią całe swoje życie. To w nich zawarta jest historia Roud 66, z ich wspomnień odżywają dramaty przeszłości i sentyment do minionych dni. 

Zdolność do wnikliwej obserwacji i umiejętność słuchania czyni z reportażu Warkomskiej fascynującą historią o fenomenie Drogi 66. Płynnie łącząc współczesność dzisiejszych podróżników, wyruszających w trasę z podróżami pionierów, którzy nadali kształt wszystkim mijanym miejscom, ukazuje kompleksowy obraz Stanów Zjednoczonych, na który składają się pozornie nieznaczące zdarzenia zwykłych osób.

Słuchając audiobooka, czytanego przez autorkę, mamy możliwość wniknięcia w opisywane przestrzenie. Wartka narracja, ciekawe postacie i doskonały wybór opisywanych szczegółów przenoszą nas w jednej chwili na Drogę Legendę.

Jeśli można kompleksowo przedstawić kulturową różnorodność Ameryki, to chyba tylko dzięki podróży 66tką. Mimo upływu lat motywacja wyruszających w trasę jest taka sama: zakosztować wolności, pozwolić sobie na pragnienia, wyśnić swój amerykański sen. Ten, na Drodze 66 śni się wielowymiarowo: łączy w sobie historię, bogactwo tradycji, przeciętnych mieszkańców USA, ikony czasu i miejsc, kolorowy kicz i różnorodność krajobrazów. Przecinając Amerykę wszerz, Roud 66 wyciąga z niej wszystko co najlepsze.Za audiobooka dziękuję Bibliotece Akustycznej:
 oraz portalowi Sztukater


1Nat King Cole (Get Your Kicks On) Route 66


5 komentarzy:

 1. JA wolę czytać niż słuchać ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja, po raz pierwszy od dłuuugiego czasu, właśnie pod wpływem recenzji natychmiast kupiłam audiobooka - dla mojego męża:) Idealnie wpasowuje się w jego gust, a że ciągle w trasie - będzie słuchał! Sama również przesłucham z ciekawością - może nie kierując się szczególną fascynacją, ale zainteresowaniem tym swoistym fenomenem, jakim jest droga 66, na pewno:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. No to teraz należy się zapakować w swojego Mustanga i wyruszyć w drogę.

  OdpowiedzUsuń