środa, 31 lipca 2013

M. Marr, Opiekunka grobów

 AUTOR: Melissa Marr
TYTUŁ: Opiekunka grobów
WYDAWNICTWO: Replika
LICZBA STRON: 316
OCENA: 6/10
„ –Tyle piękna się marnuje – szepnęła Maylene, gdy ludzie rzucali kwiaty na kolejną trumnę. – Tak jakby trupom potrzebne były kwiatki. – Odwróciła się do Rebeki i spytała, patrząc z powagą: – Czego potrzebują umarli?
- Modlitwy, herbaty i odrobiny whisky (…) Potrzebują strawy.
- Wspomnień. Miłości. Wolności – uzupełniła Maylene”*.

Małomiasteczkowy spokój Claysville burzy fala brutalnych morderstw. Pierwsza ofiara, staruszka opiekująca się miejscowym cmentarzem, choć znaleziona we własnym domu w kałuży krwi, nie skłania policji do zajęcia się sprawą. O wiele ważniejsza wydaje się być kwestia jej szybkiego pochówku... Z tego powodu do miasta wraca Rebeka, wnuczka zmarłej. Choć strata babci wydaje się jej w tym momencie największą tragedią, nie może wiedzieć, że powrót do Claysville przyniesie ze sobą szereg niespodziewanych wydarzeń, które odmienią niejedno życie. Tymczasem giną kolejne osoby...


Tradycja rodzinna nakazuje rodzinie Barrowów opiekę nad grobami, w myśl niepisanej zasady, według której, każdemu ze zmarłych niezbędne jest odpowiednie słowo i posiłek. Funkcja Opiekunki Grobów, przekazywana z pokolenia na pokolenie współgra z pracą Grabarza, mężczyzny dziedziczącego obowiązki pomocnika Opiekunki. Prowincjonalny zabobon, czy ekscentryczny obyczaj podkreślający lokalny koloryt? Nikt od lat nie odważył się sprzeciwić tradycji. Nie może pozwolić sobie na to również Rebeka, która po odejściu Maylene dziedziczy funkcję Opiekunki. Choć nie uśmiecha jej się współpraca z Byronem, nowym Grabarzem, z którym łączy ją burzliwa przeszłość, musi zgodzić się na to, co przynosi los. Szczególnie, gdy od jej decyzji zależy bezpieczeństwo mieszkańców Claysville.

Melissa Marr, znana dotychczas z paranormal romance kierowanych do młodzieży, w Opiekunce grobów stara się dotrzeć do trochę starszych odbiorów, nie rezygnując jednocześnie z zamiłowania do zacierania granic realności. Opierając się jednak na podobnym schemacie, łączy w płynną całość elementy romansu, powieści obyczajowej, kryminalnej i fantastycznej. Do tego prosty w odbiorze styl i na prawdę ciekawy pomysł, obiecują całkiem zajmująca lekturę. Niestety sama realizacja pozostawia sporo do życzenia – Opiekunka grobów to źródło niewykorzystanego potencjału, po skończeniu której możemy odczuć niedosyt.

Główny wątek fabularny: tajemnicę morderstw w Claysville, raz po raz przysłania skomplikowana topografia relacji Rebeki i Byrona, ponad akcję kładą się wycieczki w przeszłość, mające tłumaczyć aktualny stan rzeczy. Momentami można odnieść wrażenie, że autorka na dobre zapomniała o problemie ataków na niewinnych obywateli, kosztem wycieczek w zaświaty (co wcale nie jest takie złe), albo miłosnych dylematów bohaterów (co jest zdecydowanie bardziej przewidywalne). Szereg dobrych rozwiązań, oryginalnych motywów i ciekawych indywiduów znika często w zbytniej oczywistości linii fabularnej, a może zwykłego pośpiechu autorki.

Całość ratuje klimat: sennego miasteczka kryjącego tajemnicę, świata zmarłych, który otwiera się tuż za rogiem, by kusić blaskiem, tych którzy są zdolni ujrzeć go poprzez ciemność śmierci, przeznaczenia, z którym nie można wygrać. Dzięki temu choć Opiekunka grobów to nie literatura najwyższych losów, potrafi zaczarować i przykuć uwagę na dłużej niż chwilę.Za książkę dziękuję wydawnictwu:
 oraz portalowi:


*M. Marr, Opiekunka grobów, Zakrzewo 2013, s. 72.

5 komentarzy:

 1. Chociaż nie okazała się być rewelacyjną lekturą, ma w sobie coś, co mnie do niej przyciąga. Może to sprawa okładki, albo miasteczkowego klimatu, o którym wspomniałaś? Na pewno przeczytam, gdy będę miała okazję, by samej się przekonać, czy mi przypadnie do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie niestety niezbyt dużo się podobało w tej historii... Byłam nią mocno zawiedziona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podoba mi się okładka i tytuł :) Wiem, wiem, nie powinno się tym kierować przy wyborze książek, ale cóż ja poradzę, że jestem wzrokowcem :D
  Historia wydaje się być ciekawa. Jeśli tylko będę mieć możliwość z pewnością zapoznam się z ta książką :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Skutecznie mnie zniechęciłaś

  OdpowiedzUsuń